Kuidas pesta hambaid elektrilise hambaharjaga?

kuidas pesta hambaid elektrilise hambaharjaga - elektriline hambahari käes

Suu tervis on väga oluline osa üldise heaolu säilitamisel. Ükskõik, kas kasutada käsihambaharja või elektrilist hambaharja, on hea suuhügieeni ja tervete hammaste nimel kasulik teada, kuidas pesta hambaid õigesti. Hammaste harjamise tehnika, sagedus ja kestvus on määrava olulisusega, kui soovida terveid hambaid ja valget naeratust.  

Millal on õige aeg hambapesuks?

Hambaarstide soovitusel tuleks hambaid harjata kaks korda päevas, mõlemal korral 2 minutit. Hammaste pesemine igal hommikul ning uuesti õhtul enne magamaminekut näib olevat enamike jaoks väljakujunenud harjumus ja rutiin. Kuid küsimus, kas hommikul teostada hammaste pesu enne sööki või peale sööki, on siiani paljude jaoks aktuaalne. 

Tavaliselt ei taheta oma hommikukohvi või apelsinimahla juurde fluoriidist järelmaitset. Samuti eelistavad hommikukohvi tarbijad pesta hambaid peale sööki, et takistada hammaste kollaseks muutumist. 

Eksperdid väidavad aga muud – parim hommikune hambapesu aeg on just kohe peale ärkamist, mitte pärast hommikusööki. Isegi, kui pesed hambaid vahetult enne magama heitmist, paljunevad öösel suus hambakattu tekitavad bakterid. See on ka põhjus, miks ärgatakse “hommikuse hingeõhuga”. Hommikuse hambakatuga söömine suurendab emaili demineraliseerumist ja hambaaukude tekke ohtu. Samuti katab hambapasta emaili kaitsva barjääriga, et vähendada toidus sisalduvate hapete kahjulikkust. 

Kui siiski tahta hambaid pesta peale hommikusööki, tuleb hoiduda hammaste pesemisest pärast söömist vähemalt 30 minutit. Hommikusöögist ja -joogist tulevad happed on aktiivsed veel mõnda aega peale suhu sattumist ning nende hapete hambaharjaga vastu hambapinda nühkimine võib hamba pinda kahjustada. 

Kui kaua hambaid pesta?

Hammaste täielikuks puhastamiseks tuleks harjamisele pühendada vähemalt kaks minutit järjest, seda nii käsihambaharja kui ka elektrilist hambaharja kasutades. Et tagada katu eemaldamine põhjalikult ka kõige raskemalt ligipääsetavatest kohtadest, hakatakse üha enam soovitama hambapesu ajaks kolme minutit. 

Kahjuks ei harja enamik inimesi oma hambaid kolm ega isegi mitte kaks minutit. Erinevatel andmetel jääb on keskmine hammaste pesu aeg vaid 45 sekundit. Selleks, et jälgida aega, mis kulub hammaste harjamisele soovitatakse kasutada taimerit või elektrilist hambaharja. Enamikel elektrilistel hambaharjadel, sealhulgas laste elektrilistel hambaharjadel, on sisseehitatud taimer. See annab teada, kui hambaid on harjatud piisavalt kaua, aidates vältida probleeme, mis võivad tuleneda vähesest hammaste pesemisest. 

Sobilikud hambapesu vahendid

Selleks, et hammaste pesu oleks efektiivne, tuleb mõelda ka eeltööle ehk tagada õiged vahendid. Õigesti valitud elektrilise hambaharja otsik ja sobilik hambapasta on kaks tegurit, millele rohkem tähelepanu pöörata.

Harjased võiksid hambaharjal olla kas pehmed või väga pehmed. See tagab, et harjased või liigne surve ei tee haiget igemetele ega kahjusta hambaemaili. Elektrilisel hambaharjal tuleks otsikut vahetada iga kolme kuu tagant, et tagada harjaste puhtus ning hügieen. Liiga palju kasutatud otsik ei taga piisavat survet ning kubiseb bakteritest. 

Hambapasta tuleb valida vastavalt Sinu hammaste vajadustele. Kui Sul on tundlikud hambad, vali hambapasta, mis on mõeldud just tundlikele hammastele. Kui soovid valgemaid hambaid, vali valgendav hambapasta

Kuidas pesta hambaid elektrilise hambaharjaga?

  1. kuidas pesta hambaid - hambad suusLase hambahari vee alt läbi ja kanna harjastele hernetera suurune kogus hambapastat. Ära kasuta liiga palju hambapastat. Kui kasutad liiga palju hambapastat, on oht, et hakkad varakult sülitama ja lõpetad hambapesu ennatlikult.
  2. Jaga oma suu mõtteliselt neljaks osaks – ülemine vasakpoolne ja parempoolne osa ning alumine vasakpoolne ja parempoolne osa. Pühenda iga osa harjamisele 30 sekundit aega. Selline tehnika tagab, et kõik hambad saavad piisavalt harjatud ning üks piirkond ei saa rohkem puhastatud kui teine. 
  3. Hoia oma hambaharja igemepiiri suhtes 45-kraadise nurga all. Hoia harjased kontaktis hambapinna ja igemepiiriga, mis aitab tagada võimalikult tõhusa harjamise. Esihammaste tagant harjamiseks kalluta harja vertikaalselt ja tee üles-alla liigutusi, kasutades ainult harja esiosa.
  4. Surve hammastele ja igemetele peaks olema õrn. Paljud elektrilised hambaharjad on sisseehitatud surveanduriga, mis annab märku, kui vajutad hambaharja liiga tugevalt hammaste vastu. Õrn surve kaitseb hambaid ja igemeid kahjustuste eest.
  5. Harja hamba välispinnalt närimispinnale ja sealt sisemise pinna poole, säilitades 45-kraadist nurka.
  6. Edasi-tagasi liigutused peaksid olema aeglased. Elektrilist hambaharja ei tohiks mööda hambapinda liiga kiiresti liigutada, see takistab tema tööd. 
  7. Kui oled harjamise lõpetanud, siis pese oma elektrilise hambaharja otsik jooksva vee all, vältides kontakti kätega. 

Hambapesude vahel hoia oma elektrilist hambaharja püstises asendis, mitte pikali. See laseb harjastel oleval liigsel veel maha voolata.

Lapse hambapesu

Ükskõik, mis vanuses lapse hambapesu on sama oluline, kui täiskasvanutelgi. Laste suuhügieen algab tema vanematest juba päris esimeste hammaste tulekuga imikueas. 

Kui väiksema lapse ja beebi hammaste pesemine on täiskasvanu kätes, tagades nii korralikult puhastatud hambad, siis 5-aastane peseb oma hambaid juba ise. Nii nagu lastele tuleb õpetada numbreid ja tähti, tuleb neile rääkida korralikust suuhügieenist ning näidata õiget harjamistehnikat. Hammaste pesu põhireeglid on laste puhul samad, mis täiskasvanutel – kaks korda päevas kaks minutit. Seda eirates võib juba väga varases eas tekkida murekohti. 

Pikemal perioodil võivad pesemata hambad või hooletult pestud hambad tekitada probleeme ning seeläbi lapsele ebamugavustunnet või valu. Esimesed hambaaugud, põletikulised igemed või tumedad plekid hamba pinnal, on märk sellest, et lapse suuhügieenile tuleks rohkem tähelepanu pöörata. Hambapesu kalender, hambapesu laul, ilusates toonides ja lemmiktegelasega elektriline hambahari aitavad lapsel luua positiivset harjumust ning huvi hambapesu vastu. Kui laps kasutab elektrilist hambaharja, võib vanem olla kindel, et hambad saavad puhtaks, sest hambahari teeb ära liigutused, mis lapsel jäävad tegemata. Loe lähemalt, milline laste elektriline hambahari valida.