Milline on parim hambapasta tundlikele hammastele?

Parim hambapasta tundlikele hammastele

Kui lonks kuuma kohvi või tükk jäätist ei ole nauditavad, sest põhjustavad valulikkust hammastes, siis on suure tõenäosusega tegemist tundlike hammastega. Tundlike hammaste korral võivad teatud igapäevased tegevused, nagu hammaste harjamine, söömine ja joomine põhjustada hammastes teravat ajutist valu. Mõnikord võib hammaste tundlikkus olla niivõrd suur, et isegi magushapu toit või külm õhk tekitavad ebameeldivustunnet.

Enne, kui alustada tundlike hammaste ravi, on hea teada, mis võib seda põhjustada. Põhjuse väljaselgitamine aitab jõuda lahenduseni, mis on efektiivne ja toob leevendust.

Mis põhjustab hammaste tundlikkust?

Tundlikud hambad on tavaliselt tingitud hambaemaili kulumisest või paljastatud hambajuurtest. Mõnel inimesel on õhema emaili tõttu loomulikult tundlikumad hambad kui teistel. Sageli on hambaemaili kulumise taga aga mitmed välised tegurid:

  • liiga tugev hammaste pesu – seda võib põhjustada liigselt tugevad harjased hambaharjal, liigselt abrasiivne hambapasta või liiga tugev surve hambapesu ajal;
  • fluoriidivaba hambapasta kasutamine – fluoriid on mineraal, mis aitab hambaemaili kaitsta ja vajadusel taastada;
  • hammaste krigistamine öösel – hammaste krigistamisel on mitmeid põhjuseid, millega ei tohiks oma hammaste tervise nimel tegelemata jätta,
  • happeliste toitude ja jookide regulaarne ning tihe tarbimine. 

Tihti võib ühe või paari hamba tundlikkust mõjutada ka muud tegurid – hambaauk, pragu hambas, kulunud täidis või igemehaigus. Nii võib vahel parandatud hammas või plommitud hammas olla tundlik määral, mil see segab söömist ja joomist. Isegi üksainus tundlik hammas võib häirida igapäevaelu. Selleks, et probleemile leida võimalikult efektiivne ravi, võiks pöörduda hambaarsti poole, et tuvastada või välistada hammaste tundlikkust põhjustavad tegurid. 

Hamba tundlikkuse vähendamine

Tundlikud hambad vajavad ravi mitte ainult ebamugavusest vabanemiseks, vaid hammaste kaitsmiseks ja edasiste tüsistuste vältimiseks. Igasugune ravi peaks algama ravikabinetist. Hambaarst oskab määrata õige ravi isiku individuaalsetest vajadustest lähtuvalt. Samas on paljut, mida saab kodustes tingimustes teha hammaste tundlikkuse vähendamiseks.

  1. Väldi harjamisel liigset survet nii hammastele kui igemetele. Selleks on hea soetada elektriline hambahari, millel on sisseehitatud surveandur. Philips Sonicare ProtectiveClean 4300 elektrilise hambaharjaga on hammaste puhastamine alati õrn ja efektiivne tänu integreeritud survesensorile, mis aitab vältida liigset survet. Survesensor annab hambaharja kasutajale koheselt teada, kui surve hammastele on liiga tugev.
  2. Veendu, et kasutad õrnade harjastega hambaharja. Elektrilise hambaharja puhul saad valida ülipehmete harjastega otsiku. See aitab kaasa hammaste tundlikuse vähendamisele, aga ka igemete kaitsmisele.
  3. Tee hammaste valgendamisest paus. Pärlmuttervalgete hammaste tahtmine võib liigse või vale hambavalgenduse korral viia tundlike hammasteni. Õnneks on valgendamisest tingitud tundlikkus tavaliselt ajutine.
  4. Väldi liigselt happelisi või kõvasid toite ja jooke. Sooda, kleepuvad ja kõvad kummikommid, kõrge suhkrusisaldusega maiustused, tsitruselised võivad tekitada tundlikkust hammastes.
  5. Kasuta sobilikke suuhügieeni tooteid – spetsiaalselt tundlikele hammastele välja töötatud, madala abrasiivsusega ja fluoriidisisaldusega hambapasta võib igapäevasel kasutamisel palju aidata.

Parimad hambapastad tundlikele hammastele

Parim hambapasta tundlikele hammasteleValige hambapasta, mis on mõeldud spetsiaalselt tundlikele hammastele. Need hambapastad ei sisalda ärritavaid koostisosi ja võivad sisaldada desensibiliseerivaid koostisosi, mis aitavad kaasa ebamugavustunde vähendamisele.

Swissdent Gentle on valgendav hambapasta eriti tundlikele hammastele. Swissdent Gentle hambapastaga pestes toimub valgendamine looduslike ensüümide ja kaltsiumperoksiidi abil. Kaltsiumperoksiid on tõhus, kuid leebe valgendav agent ja ei põhjusta hammaste ülitundlikkust. See on väga madala abrasiivsusega (RDA 25) ega kriimusta hambaemaili. 

Opalescence valgendav hambapasta Whitening Sensitivity Relief omab valgendavaid omadusi ja värsket maitset nii nagu paljude lemmik Cool Mint, aga sisaldab muuhulgas kaaliumnitraati, et vähendada hammaste tundlikkust. Hambapasta madal abrasiivsus on mõeldud maksimaalseks hambaemaili kaitsmiseks.

Dentissimo Sensitive fluoriidivaba hambapasta sobib ideaalselt tundlikele hammastele. Hambapasta sisaldab Šveitsi teemantpulbrit, mis silub, puhastab ning poleerib dentiini õrnalt ja ohutult. Teemantpulber ja ksülitool aitavad pärssida hambakatu teket, aidates seeläbi kaasa hambaemaili loomuliku valge värvuse taastamisele. Strontsiumkloriid leevendab hammaste tundlikkust ja hüdroksüapatiit aitab kaasa hambaemaili remineraliseerumisele.

Hammaste tundlikkus on ravitav

Hammaste tundlikkus ei ole mure, mida peab igapäevaselt taluma. See on ravitav. Muudatused hambahügieeni harjumustes, teatud toiduainete vältimine ja õiged suuhooldusvahendid on tegurid, mis aitavad vähendada hammaste tundlikkust. Spetsiaalselt tundlikele hammastele mõeldud hambapastad ja suuveed on esimene samm, mis ette võtta probleemist vabanemiseks.